DRUKUJ
2021-06-11

Informacje ogólne

Informacja Ogólna

Stypendium szkolne jest świadczeniem, o które ubiegać może się matka, ojciec, opiekun prawny, a także pełnoletni uczeń oraz dyrektor szkoły lub ośrodka.

Stypendium szkolne nie może zostać przeznaczone na wsparcie materialne rodzin znajdujących się w ciężkiej sytuacji, w ich codziennej egzystencji, ale na pomoc uczniowi w dostępie do edukacji, wyrównywaniu jego szans edukacyjnych - pomimo niekorzystnej sytuacji finansowej jego rodziny, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Od stycznia 2022 r. miesięczna wysokość dochodu w rodzinie ucznia do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota, o której mowa w art. ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznejtj. 600,00 zł netto.

Miesięczna wysokość dochodu rodziny ucznia ubiegającego się o przyznanie stypendium szkolnego jest ustalana na zasadach określonych w art. 8 ust. 3 - 13 ustawy o pomocy społecznej.

KOMU PRZYSŁUGUJE STYPENDIUM

Stypendium szkolne przysługuje uczniom/słuchaczom/wychowankom zamieszkałym na terenie miasta Katowice:

  • uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych – do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia;
  • wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.

Zgodnie z art. 25 KC miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Zgodnie z art. 26 § 1 KC miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej. Na podstawie § 2 jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy.

W związku z powyższym uczniowie mieszkający poza Katowicami, pobierający naukę w katowickich szkołach publicznych lub niepublicznych i mieszkający w bursach, internatach lub na stancjach, uprawnieni są do ubiegania się o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym w gminach, na terenie których zamieszkują ich rodzice lub opiekunowie prawni.

FORMY POMOCY

Stypendium szkolne może być udzielane uczniom w formie:

  1. Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą jak np.:
    • Zielona szkoła. 
    • Zajęcia z języków obcych. 
    • Zajęcia sportowe np. piłka nożna, pływanie, karate itp. 
    • Zajęcia muzyczne np. nauka gry na instrumencie itp. 
    • Zajęcia taneczne.
    • Wyjścia do kina, teatru  itp.
    • Wycieczki szkolne.
  2. Pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników. Przepis stosuje się odpowiednio do wychowanków ośrodków oraz słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych.
  3. Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania tj. poza gminą Katowice może być udzielone uczniom szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczom kolegiów.
  4. Stypendium szkolne może być także, w szczególnych przypadkach udzielone w formie świadczenia pieniężnego, jeżeli organ przyznający stypendium szkolne uzna, że udzielenie stypendium w formach, o których mowa w pkt 1-3 nie jest możliwe, a w przypadku słuchaczy kolegiów nie jest celowe.

WYMAGANE DOKUMENTY

Wymagane dokumenty niezbędne do rozpatrzenia wniosku o przyznanie stypendium szkolnego zostały wyszczególnione w pouczeniu, które stanowi integralną część wniosku.

*Pracownik CUW Katowice  może wymagać dostarczenia także innych dokumentów, jeżeli jest to niezbędne do rozpatrzenia sprawy.

 

Wszystkie kopie dokumentów winny być potwierdzone za zgodność z oryginałem:

  • złożone w szkole – potwierdzone przez dyrektora szkoły lub przez osobę upoważnioną, 
  • złożone w CUW Katowice - potwierdzone przez upoważnionego pracownika CUW Katowice.

INFORMACJE DODATKOWE

Tryb odwoławczy

Od decyzji w sprawie ustalenia prawa do stypendium szkolnego przysługuje prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach za pośrednictwem Prezydenta Miasta Katowice, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Odwołanie należy złożyć w Centrum Usług Wspólnych w Katowicach, przy ul. Granicznej 27.

Podstawa prawna 

  • Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. 2021 r. poz. 1915),
  • Ustawa z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej  (t.j. Dz.U. 2021 r. poz. 2268),
  • Ustawa z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych  (t.j. Dz.U. 2020 poz. 111 z późn. zm.),
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego  (t.j. Dz.U. 2021 poz. 735),
  • Uchwała nr XL835/05 Rady Miasta Katowice z dnia 25 kwietnia 2005r. w sprawie regulaminu udzielania  pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie miasta Katowice z późn. zm. (Dz.Urz. Woj. Śl. z 2005 r.  nr 76, poz. 2065 z późn. zm.).